Ilm pakub nahale suurt väljakutset
Kui on miski, millega ollakse üldjuhul Eesti ilmast rääkides rahul, siis selleks on aastaaegade vahetus. Neli suurt muutumist – talv-kevad-suvi-sügis – pakuvad kõik omamoodi toredat vaheldust. Kuidas aidata nahal toime tulla ilmamuutustega?
Sügis-talvine periood tähistab paljude inimeste jaoks algust pikale perioodile, mil nende naha tervis pannakse korralikult proovile. Just siis, kui päikest on vähem, löövad välja erinevad nahaprobleemid. Käed, mis saavad külma, muutuvad kergesti krobeliseks ja valusaks. Jõudu saab ka nahahaigus dermatiit, mis soojal ajal võis lasta enda olemasolu sootuks ära unustada.
Kui probleemiks on kuivad käed
Kuivade käte põhjuseks võib olla käte ekseem. “Tegemist on kroonilise nahahaigusega, kõige levinuma ekseemivormiga, mille sümptomiteks on naha pindmise kihi kuivus, sügelus, villid, lõhed, erosioonid, punetus või naha paksenemine,” selgitab dr Niine Nahakliiniku dermatoloog dr Ulvi Loite.
Ekseem ehk kontaktdermatiit (KD) jaotatakse oma iseloomult lihtsaks ja allergiliseks. Lihtsa KD põhjustab lühike kokkupuude tugeva ärritajaga või pikaajaline kontakt nõrgatoimelise ärritajaga. Allergiline ekseem kujuneb välja pikemaajaliselt, allergilise reaktsiooni esilekutsumiseks kulub umbes 10 päeva.
Mõlemad variandid näevad välja küllaltki sarnased, mistõttu võib pealtnäha olla raske eristada, kummaga on tegu. Vahel oskab patsient ise seostada reaktsiooni mõne kindla ainega, mis on diagnoosimisel ja ravil suureks abiks. Kui põhjust ei tea, siis saab vastuse nahatestidest, mis selgitab välja allergeeni. „Allergeeni on tarvis teada lisaks diagnoosimisele ka ravi ja ennetamise jaoks,“ rõhutab dr Loite.
Väiksed igapäevased abinõud
Ekseemi korral tasub hoiduda liigsest veega pesemisest ja märgadest töödest. Märgade tööde tegemisel, olmekemikaalide kasutamisel ja vürtsikamate ning happeliste toitude valmistamisel on soovitatav kasutada korraga kahte paari kindaid: tavaliste kile- või kummikinnaste alla peaks panema puuvillased kindad. Oluline on ka sage niisutava kreemi, mis võiks sisaldada glütseriini ja uureat, kasutamine. Sellele lisaks peaks vähemalt kaks korda päevas kasutama kätekreemi, mis tugevdab naha kaitsebarjääri.
Üldiselt, kui just nähtavat mustust ei ole, võib pesemise asemel kasutada hoopis spetsiaalselt käte puhastamiseks mõeldud alkoholil baseeruvaid desinfitseerimisvahendeid. Kui aga vesi on vältimatu, siis tuleks pesta leige või jaheda veega. Seebitamine väga hea ei ole, aga kui tarvis, siis tasuks eelistada apteegist saadavat õliseepi. Käte ekseemi korral on soovitatav vältida sõrmuste, käekellade ja käevõrude kandmist.
Allergiatestid aitavad selgusele jõuda
Käte ekseemi korral on võimalik teha patsiendile nahatestid, selgitamaks välja millised ained konkreetsel inimesel haigust esile kutsuvad. Üks paranemise olulisemaks eelduseks on allergeenide vältimine. Ärritajad põhjustavad naha kuivamist ja seega ka sügelemist. Kratsimine omakorda raskendab paranemisprotsessi. Ägeda staadiumi ajal tasuks haiget kätt kasutada võimalikult vähe. Kui allergeenidega kokku puutumine täiesti vältimatu ei ole, peaks kontakti ajaks kätte panema puuvillase voodriga kindad.
Dr Loite juhib tähelepanu, et oluline on jälgida, et ekseemi ravimisel ei kardetaks kasutada kortikosteroid kreeme ja salve. Alaravimine ja ravikuuri liiga vara lõpetamine põhjustab inimestele tarbetuid kannatusi. “Tarvitama peaks keskmise ja kõrge tugevusega hormoonsalve ning lisaks tuleb peale igakordset kokkupuudet veega kreemitada käsi baaskreemiga,” lausub ta.
Seened, mis muudavad naha ebameeldivaks
Aeg-ajalt tekivad inimestel kaelale, ülakehale ja õlavartele pruunikad ja/või heledamad laigud, millega koos võib esineda mõningast ketendust ja sügelust. Suvisel ajal, mil nahk võib olla jumekam, on laigud heledamad, sest seene vohamine takistab naha päevitumist. Tegemist võib olla ohutu, kuid korduva ja väga pindmise nahahaigusega – mitmevärvilise kliiketendsustõvega (Pityriasis versicolor).
„Tegemist on Malassezia perekonda kuuluva pärmseenetaolise mikroorganismiga, mis kuulub naha normaalsesse mikrofloorasse, kuid aktiivselt kasvama hakates tekitabki mitmevärvilise kliiketendsustõve,“ selgitab Niine Nahakliiniku dermatoloog dr Ulvi Loite.
Ravi on lihtsam, kui arvatakse
Dr Loite rahustab, et haigust on võimalik suhteliselt kerge vaevaga ravida. Raviks kasutatavad spetsiaalsed seenevastased kreemid, šampoonid ja vedelikud on tõhusad. Saadaval on ka tablette suukaudseks raviks. Kui ravi aga mitte teha, siis hakkavad üksikud laigud aeglaselt suurenema ja mööda keha levima. „Haigus pole nakkav ega tervist kahjustav, küll aga visuaalselt ebameeldiv,“ ütleb dr Loite. „ Kui nahale tekivad punnid, laigud või ebatasasused, siis tasub igal juhul nahaarsti külastada. Ravi saab määrata alles pärast diagnoosimist, seetõttu tuleb esimese sammuna end nahaarstile näidata,“ paneb dr Ulvi Loite südamele.
Põhjuseid, miks mitmevärviline kliiketendsustõbi üldse tekkida võib, on mitmeid, teiste seas näiteks suurenenud õhuniiskus ja kõrge temperatuuriga keskkond, higistamine ja umbne, liiga tihe riietus, mittenaturaalsete õlide sattumine nahale, organismi immuunsuse langus või suhkruhaigus. Dr Ulvi Loite ütleb, et haiguse taastekkimine on tavaline, eelsoodumusega inimestel võib mitmevärviline kliiketendsustõbi tekkida igal aastal või isegi mitu korda aastas.