fbpx Atoopiline dermatiit - Niine Nahakliinik - Broneeri aeg

Atoopiline dermatiit

Atoopiline dermatiit ehk atoopiline nahapõletik on sageli esinev päriliku eelsoodumusega nahastruktuuri ja naha immuunsüsteemi häire. 

Sageli väljendub see juba lapseeas sügeleva ketendava lööbega õnnaldes, kuid löövet võib esineda laiguti üle kogu keha. Väikelapseeas on iseloomulik lööbe paiknemine ka põskedel. Täiskasvanutel on sageli löövet ka silmalaugudel, kaelal ja labakätel. 

Kuigi sageli arvatakse, et tegemist on allergiaga, ei ole atoopilise dermatiidi algseks põhjuseks allergia. Esmane põhjus on õhuke ja kuiv nahk ning liiga aktiivne naha immuunsüsteem. Nahas on mikropraod, mille kaudu erinevad ärritid ja ka naha oma mikrofloora esindajad liiguvad liiga sügavale nahka ning immuunsüsteem algatab põletiku nende ärritite vastu võitlemiseks. Kuivusest niigi kihelev nahk muutub põletiku tagajärjel intensiivselt sügelevaks ning kratsimine halvendab naha olukorda veelgi.

Atoopilist dermatiiti võivad ägestada vesi, kuiv õhk, liigne stress, viirushaigused, histamiini-rikas toit ja kui on kaasuvana allergiaid, siis ka allergeenid. Visiidil aitavad meie kliiniku arstid  kindlaks teha, millised faktorid individuaalselt konkreetse inimese nahalöövet kõige rohkem mõjutavad. Allergiaid esineb atoopilise dermatiidiga patsientidel sagedamini kui ülejäänud populatsioonis ning meie eesmärgiks on läbi adekvaatse dermatiidi ravi allergiate teket ennetada.

Nahahooldus

Kuna atoopilise dermatiidi kujunemise algseks faktoriks on nahakuivus, on väga oluline naha niiskustasakaalu eest regulaarselt hoolt kanda. Tänapäeval on sageli probleemiks liiga sagedane pesemine – näiteks atoopilise dermatiidi all kannatavad lapsed võiksid vannis käia mitte sagedamini kui kord nädalas. Täiskasvanud võiksid vaadata üle oma pesemisharjumused ja soovitus oleks piirata veeprotseduuride kestvust, pesta leige veega (vältida väga kuuma veega pesemist) ning kasutada dušiõlisid, mis vähendavad vee kuivatavat mõju. Pärast veeprotseduure tuleks paari minuti jooksul kanda peale niisutav kreem. 

Oluline on jälgida ka õhuniiskust tubades. Väga kuiva õhuga ruumides on naha niiskustasakaalu hoidmine raskendatud. Õhuniiskus võiks olla 30-50%.

Niisutavate kreemide regulaarne kasutamine võimaldab atoopilist nahka hoida paremas tasakaalus. Niisutavaid kreeme peaks atoopilise nahaga inimesed kasutama aastaringselt, talvisel ajal vajadusel isegi mitu korda päevas. Niisutav kreem ei tohiks sisaldada lõhna- ega värvaineid, mistõttu lihtsam on sobivat toodet leida apteegist. Kreemi sobivus on individuaalne ning kahjuks ei ole universaalselt sobivat kreemi – proovige erinevaid tooteid ning leidke enda jaoks parimad. Oluline, et kreemitamine on mugav, nahk ei jää kleepuv, kreem ei kipita ning pärast kreemitamist on nahk tundideks hästi niisutatud. NIisutavat kreemi tasub aeg-ajalt vahetada, sest nahk harjub sama kreemiga ajapikku. 

Atoopilise dermatiidi ravi

Atoopilise dermatiidi ravis on esmatähtis ägestavate faktorite vältimine ning naha niisutamine. Teiseks on väga oluline põletikukollete adekvaatne ja kiire ravi – mida kauem on lööve ühes nahapiirkonnas olnud, seda pikemalt peame tegema ravi. Raviks kasutatakse kortikosteroide sisaldavaid kreeme, hormoonivabasid põletikuvastaseid kreeme (pimekroliimus ja takroliimus) ning vajadusel väga väljendunud lööbe korral tablettravi või bioloogilist ravi.

On tõestatud, et adekvaatne atoopilise dermatiidi ravi on parim viis allergiate ennetamiseks. Põletikuline nahk tõstab allergiate kujunemise tõenäosust.  

Tutvu lähemalt allergoloogi konsultatsiooni vastuvõtuga.

Registreeru vastuvõtule sulle sobival viisil:

Broneeri aeg: