Kirjutame lahti, mida tähendavad pealtnäha keerulised tunnused, mis õigele vastuvõtule registreerimisel tihti segadust tekitab.
Et mõista kahe vastuvõtu sisulist vahet, alustame dermatoveneroloogia ehk naha- ja suguhaiguste selgitamisest.
Dermatoveneroloogia on meditsiini eriala, mis käsitleb sugulisel teel levivate haiguste, naha ja nahaaluse koe, naha derivaatide ning nahal avalduvate süsteemsete haiguste ja nahahaiguste süsteemsete sümptomite diagnoosimist, ravi, jälgimist ja ennetamist. Paljude suguhaiguste avaldumine nahal selgitab veneroloogia ja dermatoloogia omavahelist seost.
Kes on dermatoveneroloog?
Dermatoveneroloogilist arstiabi osutavad dermatoveneroloogid, ehk lihtsamini öeldes nahaarstid. Dermatoveneroloogiks ehk nahaarstiks saab dermatoveneroloogia residentuuri eriala läbinud arst.
Kes on dermatoskopist?
Dermatoskopist on aga arst, kes on läbinud dermatoskoopia koolituse ning on seeläbi pädev tegema dermatoskoopia ehk kogu keha nahauuringu vastuvõtte.
Dermatoskopist on küll arst, ent dermatoskopist ei ole nahaarsti väljaõppega.
Mis on dermatoskoopia?
Dermatoskoopia ehk kogu keha nahauuring kujutab endast digitaalset ja manuaalset epiluminestsents-mikroskoopiat nahamuutuste diagnostikaks koos digitaalse pildisalvestuse võimalusega.
Dermatoskoopiat kasutatakse kogu maailmas, et suurendada melanoomi ja nahavähi diagnostilist täpsust ning diferentseerida hea- ja pahaloomulisi nahakasvajaid kiiresti ja ilma invasiivsete protseduurideta. Dermatoskoopia võimaldab süstemaatiliselt kaardistada ja jälgida dünaamiliselt nahamuutusi kogu kehal.
Mis vahe on dermatoveneroloogil ehk nahaarstil ja dermatoskopistil?
Nahaarstide ehk dermatoveneroloogide vastuvõtule on järjekorrad pikad ning dermatoveneroloog ehk nahaarst tegeleb peale kogu keha nahauuringu ka mitmete teiste naha- ja suguhaiguste diagnoosimise ja raviga.
Dermatoskopisti vastuvõtt muudab seega just kogu keha nahauuringu vastuvõtule pääsemist patsiendi jaoks kättesaadavamaks.
Tutvu lähemalt Niine Nahakliiniku nahaarstide ja dermatoskopistidega siit.