fbpx Liighigistamine - Niine Nahakliinik

Liighigistamine

Kuidas see inimesi mõjutab?

Rohke higistamine põhjustab ebamugavust, muretsemine ebameeldiva higilõhna pärast tekitab psühholoogilisi ja sotsiaalseid probleeme – inimeste meeleolu langeb, eneseväärikus ja enesekindlus vähenevad. Inimesed võivad hakata vältima avalikke kohti, muutuda eraklikeks vältides suhtlust ka lähedaseimate sõpradega. Seljas ei saa kanda kõike mida tahaks.Tihti valitakse riietuse materjale (vältides näiteks siidi, eelistades puuvillast) ja värve (välditakse eredaid, valitakse mustad ja valged) selle järgi, kuidas higistamine vähem välja paistab. Mõni inimene kannab alati kaasas vahetusriideid, et ei peaks päev läbi märgade riietega olema.

Mis selle põhjused on?

Üle keha higistamise põhjused on näiteks: kasvajalised haigused, ainevahetushäired, nt suhkruhaigus, kilpnäärme haigused, neuroloogilised haigused, palavikuga kulgevad haigused (nt nakkushaigused), paanikahood, rahutus, mõned ravimid. Sellistel juhtudel tuleb ravida algpõhjust mitte liigset higistamist. Paikse (kaenlaalused, peopesd, tallad) liighigistamise põhjused on teadmata, seda seostatakse rohkem emotsionaalsete mõjuritega.

Kuidas ravida paikset liighigistamist?

Esmavalik on antiperspirandid- higistamist pidurdavad vahendid (erinevalt deodorantidest, mis peidavad lihtsalt higi lõhna). Kui antiperspirandid ei ole 2 nädala kasutamise jooksul efektiivseks osutunud, on järgmine samm botuliiniga ravi.

Mis on botuliintoksiin?

Botulismitoksiin on bakteri Clostridium botulinum poolt toodetav bioloogiline neurotoksiin (närvimürk), mis põhjustab lihaste halvatuse. Botulismitoksiin on kasutusel nii tavameditsiinis kõõrdsilmsuse, lihasspasmide ja sellest tingitud valude ravis kui ka esteetilises meditsiinis miimiliste kortsude ja higierituse vähendamiseks.
Esteetilises meditsiinis kasutatakse A-tüübi botulismitoksiini.

Kuidas botuliintoksiin töötab?


Süstitav ravim blokeerib närviülekande higinäärmele, takistades higinäärme talitluse ja higi tootmine peatub.

Kellele võib Botuliinravi teha?

Sobib inimestele, kellel liighigistamine:
– segab igapäeva elu või seda esineb sagedamini kui 1 kord nädalas
– esineb liighigistamine mõlemapoolselt kaenla all
– algab enne 25 eluaastat
– lõppeb öösel

Kas on vastunäidustusi?

Rasedus ja imetamine. Vanus alla 18 aastat. Lihashaigused, verehüübimise häired, üldine infektsioon, nahapõletik süstimise kohal. Põletikulised haigused tuleb enne botuliini süste välja ravida.

Kuidas protseduur välja näeb?

Protseduur kestab umbes 30 min. Selle aja jooksul tehakse mõlemale poole kaenla alla ligikaudu 30 nahasisest süsti 8-10 mm vahedega. Mis tähendab, et kummalegi poole süstitakse 100 toimeühikut botuliini. Valu leevendamiseks kasutatakse vajadusel tuimestavat kreemi, mis kantakse süstitavasse piirkonda 60 minutit enne protseduuri algust.
2-3 päeva peale süstimist pole soovitatav minna massaazi, sauna, päevitama ja tarbida alkohoolseid jooke.

Kui hea tulemuse süstid annavad?

Uuringute andmetel esineb 75% higistamise vähenemine, millega kaasneb emotsionaalse ja füüsilise heaolu tõus ning tegevuspiirangute vähenemine. Patsiendid on väga rahul, sümptomite vaba periood kestab keskmiselt 6-9 kuud. Kui efekt kaob, võib botuliinravi korrata.

Hüperhidroosi vastane süsteteraapia botuliintoksiiniga on turvaline ja väga tõhus raviprotseduur. Kasutatava ravimi kasutusvaldkonnad ja annused on registreeritud riiklikus ravimite registris. Ravimit tohivad süstida ainult arstid.

Süste teostab dr Ulvi Loite ja dr Sandra Kase.

Piirkonnad, mida teostame:

– kaenlaalused
– labakäed
– labajalad

Registreeru vastuvõtule sulle sobival viisil:

Broneeri aeg: