fbpx
Sulge menüü

Akne

Akne on rasunäärmete ja karvatuppede põletikuline haigus, millele on iseloomulik komedoonide, paapulite ja mädakollete esinemine nahal. Enamasti on haaratud nägu, rind ja selg – kus esineb rohkem rasunäärmeid. Akne on eriti sage noorte hulgas, vähemalt pooltel 14-19-aastastel poistel ja tüdrukutel on akne vähem või rohkem märgatav.

Haiguse tekkimisel on mitmeid põhjusi – rasu liigeritus androgeenide liia või rasunäärmete suurenenud tundlikkuse tõttu androgeenide suhtes, rasunäärme juha umbumine selle liigsarvestumise või rasu koostise muutuse tõttu, happekindla anaeroobse bakteri Propionibacterium acnes’e kolonisatsioon nahas.

Aknet diagnoositakse kliinilise pildi põhjal. Lisauuringuid on vaja hormonaalset häiret põhjustavate haiguste välistamiseks. Tõhusa ravi korraldamiseks võivad olla vajalikud bakterioloogilised uuringud.

Akne ravi sõltub haiguse raskusest – kerge akne ravi toimub lokaalsete ravimitega (geel, kreem, nahalahus), keskmise ja raske akne ravi on süsteemne (suukaudsete ravimitega). Täiendavalt soovitatakse põletikuvastase toimega fotodünaamilist ravi. Ravi edukuses mängib rolli igapäevane nahahooldus, sh naha puhastamine sobivate vahenditega, sobivate kosmeetikatoodete valik jne.