fbpx

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) lisas 2009. aastal solaariumi esimese grupi kantserogeenide hulka, mis tähendab, et selle seos vähki haigestumisega on teaduslikult tõestatud. Samasse gruppi kuulub näiteks ka tubakas. Samuti soovitas WHO keelata solaariumi kasutamine alaealistele.

Solaariumites on kasutusel enamasti UVA-lambid, mille kiirgus tungib pikema lainepikkuse tõttu sügavale nahka, põhjustades naha DNA kahjustust, oksüdatiivset stressi ja fotovananemist. Solaariumist saadav UVA-kiirguse doos ühes ajaühikus on päikesekiirgusest saadavast doosist kuni 15 korda suurem. Teadusuuringute andmetel on solaariumi külastajatel lausa 74% suurem tõenäosus haigestuda melanoomi kui solaariumit mittekülastavatel inimestel. Lisaks sellele suureneb 1,5 korda risk haigestuda basalioomi ning 2,5 korda risk haigestuda lamerakkvähki.

Inglismaal, Saksamaal, Prantsusmaal ja paljudes Ameerika Ühendriikide osariikides on järgitud WHO soovitust keelata alaealistele solaariumi kasutamine kosmeetilisel eesmärgil. Dr. Niine Nahakliinik esitas samasisulise ettepaneku nii Terviseametile kui ka Sotsiaalministeeriumile 2012. aastal.

up