Naha ja limaskestade kandidiaas
Kandidiaas on inimese normaalse mikrofloora hulka kuuluva pärmseene Candida albicansi poolt tekitatud põletik. Kandidiaas võib haarata nahka, küüsi, suud, söögitoru, sooletrakti või väliseid suguelundeid.
Kandidiaas võib põhjustada nahavoltides tugevalt punetavat ja leemendavat pindmist nahakahjustust. Lööbega kaasneb aeg-ajalt tekkiv või pidev naha sügelemine.
Käte haigestumise puhul tekib tavaliselt 3 kuni 4 sõrme vahele sügelev või kihelev piirdunud punetav ja leemendav pindmine nahakahjustus.
Küünte haigestumise puhul tekib küünevalli piirkonnas turse ja punetus. Küünevallile vajutamisel võib erituda kreemitaolist eritist. Küünde tekivad kollakad alad.
Suu kandidoosile ehk suusoorile on iseloomulik paha maitse suus, valge katuga kaetud keel, limaskestade kipitus, punetus ning põletav tunne suus. Candida albicans võib põhjustada ka haavandit suunurgas.
Tupe kandidoosile on iseloomulik sügelemine, tupe limaskestade turse ning punetus ning teraline limaskestadele kleepunud valgevoolus.
Sageli diagnoositakse haigus kliinilise pildi põhjal ning lisauuringuid teha ei ole vaja. Ebaselgetel juhtudel võetakse kahjustatud piirkonnast materjali ning uuritakse seda seente kindlaks tegemiseks laboratoorselt. Ravi toimub paiksete või süsteemsete seenevastaste ravimitega.
Mitmevärviline kliiketendustõbi
Mitmevärviline kliiketendustõbi on pindmine seenhaigus, mida põhjustab pärmilaadne mikroorganismMalassezia globosa, millesse haigestuvad peamiselt noored täiskasvanud.
Mitmevärilisele kliiketendustõvele on iseloomulik hüpo- või hüperpigmenteeritud lööve ülakehal, ülajäsemetel ja näonahal. Laigud on ovaalse või ebakorrapärase kujuga – nahk võib olla kirju ning meenutada maakaarti.
Haigust diagnoositakse kliinilise pildi alusel ning ravitakse erinevate seenevastaste kreemide, geelide ja lahustega. Ravile vaatamata võib haigus uuesti tekkida, sel juhul tuleb ravi korrata.
Hüpopigmentatsioon raviga ei taandu ja võib püsida mitmeid kuid.
Tutvu lähemalt nahaarsti konsultatsiooniga siit.