fbpx Nahamoodustistest vabaks kiirelt ja valutult - Niine Nahakliinik

Nahamoodustistest vabaks kiirelt ja valutult

Nahamoodustistest vabaks kiirelt ja valutult

Elu jooksul lisaduvad sünnimärgid ja tekkivad nahamoodustised on loomulik nähtus, kuid tegelikult ei pea neist tingitud ebamugavustunnet kannatama – häirivatest moodustistest vabanemine on kiire ja valutu protseduur.

On levinud valearvamus, et ebameeldivatest nahamoodustistest ja häirivatest sünnimärkidest vabanemiseks tuleb nahaarsti järjekorras oodata pikalt ning pärast protseduuri varuda aega ka taastumiseks. Vähem teatakse, et kindla lõikussooviga võib kohe vastava lõikuse aja broneerida ja selle saab tavaliselt juba järgmiseks nädalaks. Kogenud kirurgi käe all tehtud protseduuri järel ei pea ka arme pelgama ja taastumine on kiire.

Niine Nahakliiniku peaarst dr Marianne Niin on teadlik, et nahaarstide konsultatsiooni järjekorrad on väga pikad, seetõttu julgustabki ta häirivate sünnimärkide ja nahamoodustiste korral broneerima aega lõikuseks. „Protseduure teevad kogenud kirurgid, kes vaatavad alati enne operatsiooni sooritamist patsiendi üle ja konsulteerivad. Kui patsiendi puhul tekib melanoomi või mõne muu halva kasvaja kahtlus, tellitakse alati ka histoloogiline uuring. Tasub teada, et melanoomi esmane ravi ongi alati kirurgiline,“ sõnab ta.

Algavat melanoomi (fotol) on palja silmaga tavalisest sünnimärgist väga keeruline eristada.

Üldiselt saab eemaldada kõiki sünnimärke, nahakasvajaid ja nahamoodustusi. Olgu tegemist siis nahaaluskoe kasvajatega, nagu lipoomid ja ateroomid, viiruslike nakkushaigustega, nagu papilloomid, kondüloomid ja viirustüükad või hemangioomidega. Erinevate naha- ja nahaaluskoe kasvajate eemaldamise täpsem metoodika sõltub kasvaja tüübist, suurusest ja kehapiirkonnast, kus see asub. Enamasti eemaldatakse sünnimärgid, nahakasvajad ja nahaaluskoe kasvajad kirurgiliselt. Nahaprobleemide puhul, mis ei paikne sügaval, näiteks nagu soolatüükad ja näsad, eemaldamine on veelgi lihtsam protseduur, mida teeb nahaõde, kombineerides krüoravi, küretaaži ja laserravi. See tähendab, et kui mure teeb näiteks ebamugavust tekitav soolatüügas, tasub kohe protseduuri aeg kirja panna, eraldi konsultatsiooni ei ole tarvis oodata.

Melanoomi või nahavähi kahtluse korral saadetakse eemaldatud kude alati ka laborisse uurimiseks, et kinnitada enne protseduuri saadud diagnoosi – kas tegu oli hea- või pahaloomulise muutusega.

Protseduuri kestvus ja hind

Enamasti saab esteetilise pisikirurgia protseduurile aja umbes kahe nädala jooksul ja ühe protseduuri maksimaalne kestvus on ligikaudu 30 minutit. See tähendabki, et kui on soov tulla protseduurile, ei pea nahaarsti järjekorras pea kaks kuud ootama, vaid võib kohe broneerida lõikuse aja, mille juurde kuulub konsultatsioon kirurgiga.

Kuna pisikirurgilised operatsioonid tehakse kohaliku tuimestusega, on need patsiendile valutud. Mõningast valu või ebamugavust võib põhjustada ainult tuimestussüst. Haavale pannakse õmblused, mille eemaldamiseks tuleb tagasi kliinikusse pöörduda 1–2 nädala möödudes, sõltuvalt haava suurusest ja paiknevusest. Protseduurijärgseks taastumisperioodiks peetaksegi seda 1–2 nädala pikkust ajavahemikku, mille jooksul ei tohi käia basseinis, saunas ega ka treeninguga üle pingutada.

Ambulatoorset pisikirurgiat teostavad Niine Nahakliinikus üldkirurg dr Marianne Niin, pea- ja kaelakirurg dr Indrek Mikomägi ja üldkirurgia resident dr Mari Palm.

Sünnimärkide kontrollimine

Kui nahamoodustistest ja sünnimärkidest vabanemiseks ei pea eelnevalt nahaarsti konsultatsiooni broneerima, vaid võib otse protseduurile minna, siis eraldi nahaarsti vastuvõtul on soovitatav käia kord aastas ja teha kogu keha nahauuring ehk dermatoskoopia, kus vaadatakse üle kõik sünnimärgid. Vastuvõtuaja tasub kirja panna varakult ja tekitada endale sellest hea igaaastane rutiin.

Dermatoskoopia eesmärk on otsida nahal ebatüüpilisi või haiguskahtlaseid muutusi kiiresti ja ilma invasiivsete protseduurideta. Eriti oluline on protseduur siis, kui nahal esinevad kasvavad ja muutuvad sünnimärgid, sünnimärke ja pigmendilaike on hulgaliselt ja mõnel lähisugulasel on diagnoositud melanoom või mõni muu nahavähk. Süstemaatiliselt peaksid kontrolluuringus käima ka inimesed, kes naudivad „päikesereise“ ja on sõbrad solaariumiga ehk siis saavad suuri UV-kiirguse doose. Pärast nahauuringut nõustab arst patsienti, kuidas tuleks edasi käituda ja kui sageli uuringut korrata. Kui on leitud haiguskahtlaseid koldeid, pannakse paika täpsustav diagnostikameetod ja raviviis.

Huvitavat lugemist

Mis on ekseemi ja psoriaasi vahe?

Mis on ekseemi ja psoriaasi vahe?

Ekseem ja psoriaas on mõlemad kroonilised nahahaigused, kuid neil on erinevad põhjused, sümptomid ja ravi. Ekseem Ekseem...
Kapillaaride eemaldamine -15%

Kapillaaride eemaldamine -15%

Kapillaaride eemaldus -15%! 👋🏼 Kapillaarid võivad nii väikese kui ka suurema suuruse korral olla kosmeetiliselt häirivad...
Oktoobrikuu pakkumine CACi protseduurile

Oktoobrikuu pakkumine CACi protseduurile

CACi protseduurid on armastatud nii paljude maailmakuulsate iluspetsialistide kui ka meie kliiniku klientide poolt. ...
Broneeri aeg: