fbpx Botuliinisüstid, kellele ja miks? - Niine Nahakliinik

Botuliinisüstid, kellele ja miks?

Botuliinisüstid, kellele ja miks?

Niine Nahakliiniku esteetilise meditsiini arst Dr Sandra Kase räägib lähemalt botuliinisüstidest.

Mis on botox ehk botuliintoksiin?

Botoxi all mõistetakse botuliintoksiini süste, mis on maailmas kõige populaarsem mitte-kirurgilise esteetilise meditsiini protseduur. Botox ise on tegelikult brändi nimi konkreetsele botuliini neurotoksiinile. Tuntumad nest on veel Dysport, Azzalure, Xeomin, Bocouture ja Jeaveau. Botuliintoksiin vähendab ajutiselt neurotransmitter atsetüüülkoliini vabanemist. Selle tulemusel lõõgastatakse lihast, mida kasutatakse esteetilises meditsiinis ära, et näo miimilisi kortse vähendada ning juba olemasolevaid kortse siluda. Sagedamini kasutatakse botuliintoksiini otsmiku, kurjusekortsu (ehk kulmude vahelise) ning silmaümbruse kortsude raviks.

Ilusüste tehakse üha nooremas vanuses, mida võiksid noored selle kohta teada?

Nooremas eas botuliintoksiiniga alustamine aitab ennetada kortsude teket ning
süvenemist vanemas eas. Tuleks siiski suhtuda kortsude ennetamisse botulintoksiiniga ettevaatusega!

Kauaaegne botulintoksiini süstimine muudab lihased nõrgemaks ning kaotab nende toonust, ka nahk võib tunduda õhem ning lõtvunum. Kui lihased liigselt lõtvuvad, põhjustab see ümbritsevate lihaste aktiviseerumist. Näiteks võib otsmiku
kortsude korrigeerimine põhjustada uute (nt. silmaümbruse piirkonna) rakendatud lihaste intensivsema kasutamise, mille
tagajärjel toimub liigne kortsutamine, ning mis kaudselt suurendab botuliintoksiini ravimkoguseid.
Kõige mõistlikum on kortsude teket igal võimalikul moel ennetada ning esteetilise meditsiini arstina rõhun esimene asjana efektiivsele päikesekaitsele ning otsese päikesekiirguse vältimisele.

Kui räägime täitesüstidest, sis kindlasti, less is more!

Mis on täitesüstide ja botuliintoksiini süstide vahe?

Protseduuride toimemehhanismid on tegelikult täiesti erinevad. Teisalt erinevad ka ravi eesmärgid ning süstitavad piirkonnad. Botuliintoksiin lõõgastab ajutiselt miimilised lihased, mistõttu mimilased kortsud vähenevad. Täitesüstid ei mõjuta enamjaolt näo miimikat kuidagi, nendega saab küll sügavamaid kortse täita, kuid enam soovitakse täitesüstide abil erinevaid näokontuure rõhutada.
Kõige populaarsem piirkond täitesüstidele on huuled ja botuliintoksiinil kurjusekorts ning otsmik.

Kui kaua kestab eeldatavalt ilusüstide mõju?

Süstide mõju pikkus on on igale inimesele lõpuks individuaalne, ent botuliintoksiini korral püsivad tulemused keskmiselt 3-4 kuud, osal inimestel rohkem või vähem. Neil, kes teevad protseduuri esmakordselt võib toime esimesel korral olla veidi lühiajalisem. Toime kestvust mõjutab kindlasti piirkond, mida on ravitud ning süstitud toksiini kogus, kuid ka inimese elustiil.
Täitesüstide efekt või toimeaeg erineb preparaaditi, kuna erinevatel preparaatidel on erinev konsistents ning kasutusvaldkond. Keskmine täitesüstide toime varieerub 6-18 (24) kuuni. Samas on mõned juhuanalüüsid on näidanud, et täitesüst võib kehas olla tuvastatav isegi 12 aastat pärast protseduuri.

Millega peaks enne protseduuri arvestama? Kuidas valmistuda?

Soovitame protseduurile tulla ilma meigita, ent protseduurile eelnevalt puhastame ka alati naha kliinikus. Kui kasutate ravimeid või põete kroonilisi haiguseid, siis kindlasti informeerige sellest oma iluspetsialisti enne protseduuri!
Arvestada võiks, et pärast protseduuri ei soovitata kohe meikida, teha rasket trenni, käia saunas/spas, tarbida alkoholi ning
suitsetada. Mõnikord võib protseduuri järgselt esineda süstitavas piirkonnas punetust või turset, või isegi tekkida väike sinikas, mistõttu ei soovitaks neid protseduure teha vahetult enne pidulikke või olulisi sündmusi. Täitesüstide korral võivad süstitavas piirkonnas veel mõnda aega olla väikesed muhukesed, mis aga ajaga taanduvad.
Vaktsineerimise korral võiks täitesüstide vahele jääda vähemalt 1-2 nädalane vahe, et vähendada komplikatsioonide riski.

Huvitavat lugemist

Oktoobrikuu pakkumine CACi protseduurile

Oktoobrikuu pakkumine CACi protseduurile

CACi protseduurid on armastatud nii paljude maailmakuulsate iluspetsialistide kui ka meie kliiniku klientide poolt. ...
Mis vahe on dermatoveneroloogil ehk nahaarstil ja dermatoskopistil?

Mis vahe on dermatoveneroloogil ehk nahaarstil ja dermatoskopistil?

Kirjutame lahti, mida tähendavad pealtnäha keerulised tunnused, mis õigele vastuvõtule registreerimisel tihti segadu...
Kas nahamoodustisi tasub eemaldada?

Kas nahamoodustisi tasub eemaldada?

On mitmeid nahamoodustisi, mis endast ohtu ei kujuta. 👩🏼‍⚕️ Sageli soovitakse neist vabaneda just esteetilis...
Broneeri aeg: