fbpx Kontaktdermatiit - Niine Nahakliinik

Kontaktdermatiit

Kipitav, põletav või sügelev ja punetav ning ketendav lööve, mis tekib kõige sagedamini kätele, aga ka näole või muule naha piirkonnale, mis puutub liigselt kokku ärrititega nagu külm õhk, vesi, seebid, desinfektandid, jm ärritavad kemikaalid. 

Lihtsal ehk ärritaval kontaktdermatiidil ei ole allergilist põhjust, kuid sageli on lööbe iseloomu järgi võimatu öelda, kas tegemist on ärrituse või allergiaga.

Vahel on arsti ja patsiendi omavahelise arutelu põhjal võimalik järeldusi teha, kuid sageli siiski tehakse ka teste, et välistada või kinnitada kontaktallergeenide olemasolu. 

Kontaktdermatiidi ravis on esmatähtis ärritavate faktoritega kokkupuudete vähendamine. 

– Majapidamistöödel kasutage heledaid puuvillaseid kindaid, mille peale tõmmake ühekordne kummikinnas.

– Vähendage kokkupuuteid veega.

– Jaheda ilmaga kandke sooje kindaid.

Väga oluline on ka naha kaitsekihi taastamine ning naha niisutamine. Selleks on sobivad lõhna- ja värvainetevabad niisutavad kreemid, mida on võimalik saada apteegist. Sobiv niisutav kreem ei tohiks tekitada kipitust ega sügelust, ei jää nahal kleepiv ning niisutab nahka tundideks. Kasutage niisutavat kreemi alati pärast veeprotseduure, vajadusel sagedamini.

Epikutaantestid – kellele, miks, kuidas?

Epikutaantestid on ainus testsüsteem, millega on võimalik hinnata allergiat säilitusainete, värvainete, lõhnaainete ja metallide suhtes. Sageli puututakse nende ainetega kokku kosmeetikatoodete kaudu, aga ka kodumajapidamises või töökeskkonnas.   

Kontaktallergiaid esineb väga sageli, erinevate teadusuuringute alusel isegi kuni 20%-l elanikkonnast.  

Kui Teil on sügelevat ketendavat löövet, mis kordub samades piirkondades, võiks allergoloogiga konsulteerida ja kaaluda epikutaantestide tegemise vajadust. 

Testitavad ained paigutatakse standardlahustena kambrikestesse, need omakorda kleebitakse plaastritega seljale.

Oluline on meeles pidada, et vähemalt nädal enne testimist ning testimise ajal ei tohiks tarvitada suukaudseid antihistamiinikume (allergiatablett) ega tugevaid immunsüsteemi tegevust pärssivaid ravimeid. 

Testid peavad seljal olema 2 ööpäeva, seejärel need eemaldatakse. Testide tulemuste hindamine toimub veel vähemalt 2 ööpäeva hiljem.

Kui tuvastatud allergeenid on seotud Teie kaebustega, siis edaspidi tuleks kontakte antud kemikaali/metalliga vältida. Tihti võib täielik vältimine olla keeruline – anname Teile nõuandeid, kuidas seda teha. 

Tutvu lähemalt allergoloogi konsultatsiooni vastuvõtuga.

Registreeru vastuvõtule sulle sobival viisil:

Broneeri aeg: