fbpx Kuidas leevendada õietolmuallergia sümptomeid? - Niine Nahakliinik

Kuidas leevendada õietolmuallergia sümptomeid?

Kuidas leevendada õietolmuallergia sümptomeid?

Allergia on immuunsüsteemi liigne reageerimine mingi välise faktori suhtes. Kõige sagedamini on selleks nö väliseks vaenlaseks õietolm, aga ka kodutolmulestad või koduloomad võivad allergiat põhjustada. Allergia võib tekkida toidu suhtes.

Millal tavaliselt õietolmuallergia hooaeg hakkab?

Õietolmuallergia ehk pollinoosi hooaeg algab Eestis enamasti märtsikuus, kuid sümptomite ilmnemine sõltub sellest, millise õietolmu suhtes inimene allergiliseks on muutunud. Kõige sagedamini põhjustab allergiat kase, aga ka lepa, sarapuu, korvõieliste ja heintaimede õietolm. Eestis hinnatakse pidevalt välisõhu kvaliteeti ning õietolmu kontsentratsiooni kohta erinevates Eesti linnades on võimalik igapäevast infot saada kodulehelt https://www.allergialiit.ee/oietolmu-seire/. Aastad on õietolmu kontsentratsiooni ajastuse ja taseme osas erinevad ning seetõttu võib olla, et mõnel aastal on allergikul sümptomeid vähem ja teisel rohkem.

Millised on peamised õhus lendavad allergeenid lisaks õietolmule, mis Eestis allergiaid põhjustavad?

Sügis-talvisel ajal põhjustavad allergiakaebuseid nagu krooniline nohu või silmade sügelus eelkõige kodutolmulestad, kes meie kodusid ja eelkõige voodeid asustavad sõltumata sellest, kui palju me koristame. Kodutolmulesta-allergia on Eestis sage probleem ja paljud inimesed kannatavad kroonilise nohu käes aastaid enne, kui saavad allergia diagnoosi.

Koduloomad on samuti arvestatav allergia põhjus. Silmade sügelus, sage aevastamine ja nohu loomaga kokkupuutel annavad enamasti piisavalt tugevalt märku, et selle all kannatavad inimesed loomadega lähemaid kontakte vältima hakkaksid. Siiski on palju ka neid inimesi, kellel kujuneb allergia oma looma suhtes. Sellisel juhul on olukord keerukam, sest loom on pereliige, kellele uue kodu leidmine võib olla väga raske. Esmalt on oluline tagada, et loom magamistoas üldse ei käiks ning vajalik on sümtomite leevendamine allergiaravimitega. Võib proovida ka spetsiaalseid looma allergeensust vähendavaid šampoone, mis mõningatel juhtudel võivad sümptomeid veidi leevendada.

Õhus lendavad hallitusseente eosed on üheks harvem esinevaks allergia põhjuseks. Eelkõige võib hallituse suhtes allergia tekkida nendel inimestel, kellel on kodus hallituse probleem – hallitusseened paiknevad näiteks maja välisvoodri vahel. Hallitusseente eoseid on ka välisõhus kevadeti ja sügiseti.

Millised on õietolmu allergia sümptomid?

Kõik õhus lendavad allergeenid põhjustavad esmalt kaebuseid nina ja silmade poolt – tekib silmade vesisus, sügelus, aevastamine, ninavesisus, ninakinnisus. Võivad ägeneda ka mõned nahalööbed nagu näiteks atoopilisest dermatiidist põhjustatud lööve. Kõik õhus lendlevad allergeenid võivad potentsiaalselt põhjustada ka allergilist astmat, mis väljendub kuiva köha, vilistava hingamise episoodide või hingamisraskusena.

Mida peaksid allergiate käes vaevlevad inimesed tegema, et sümptomid väheneksid?

Allergia sümtomite ilmnemisel on esmatähtis allergeeniga kokkupuute vähendamine. Kui probleemiks on õietolmuallergia, siis vältida akende avamist ning pesu kuivatamist õues. Väljas liikudes kasutada päikseprille silmade kaitsmiseks.

Enamasti on tõhusad allergiaravimid. Esimene soovitus on allergiatablett ehk antihistamiinikum, mida on mõistlik kasutada õietolmuhooajal hommikuti. Allergiatablette on apteegis käsimüügis palju erinevaid ning nende mõju on väga individuaalne – ei ole võimalik soovitada ühte kindlat toimeainet, mis on kõigi jaoks toimivaim. Kui kaebused on igapäevased, siis on soovituslik kasutada allergiaravimit igal hommikul 1-2 tabletti. Kui sellest ei ole piisavat efekti, siis on võimalik raviskeemi lisada ka spetsiaalne ninasprei ja silmatilgad, millest lahjemad varjandid on ka käsimüügis saadaval. Täpsema ja individuaalse raviskeemi saamiseks on mõistlik pöörduda allergoloogi poole.

Tänapäeval on võimalik mõningaid allergiaid ka välja ravida. Sellist ravimeetodit nimetatakse allergeen-spetsiifiliseks immuunraviks. Kuna ravi on väga pikk (3-5 aastat pidevat ravi) ja ressursirohke, siis rakendatakse seda vaid juhul, kui allergia sümptomid on väga intensiivsed ning ei allu sümtomaatilisele ravile.

Kas õietolmuallergiate puhul võib abi olla ka õhupuhastajatest või muudest nutikatest tegevustest?

Õhupuhastid võivad parandada siseõhu kvaliteeti ja selle kaudu leevendada allergiast tingitud kaebuseid. Kodutolmulesta-allergia korral on oluline tähelepanu pöörata voodi olukorrale, sest just voodites armastavad kodutolmulestad elada. Patjade, tekkide ja madratsite osas tasub kodutolmulesta-allergikutel eelistada sünteetilisi materjale ning patja võiks vahetada iga aasta. Tasub kaaluda ka spetsiaalseid allergikutele mõeldud tooteid, mida sageli välja vahetama ei pea.

Dr Tiia-Linda Okas
Niine Kliiniku allergoloog – immunoloog

Немного чтения

Как выбрать солнцезащитный крем

Как выбрать солнцезащитный крем

Лучшая защита от солнца – избегать длительного пребывания на солнце, особенно в периоды интенсивного солнечного света с ...
Sünnimärgid ja UV kiirgus, mida pead teadma?

Sünnimärgid ja UV kiirgus, mida pead teadma?

Sünnimärgid on enda olemuselt healoomulised nahamoodustised, mis koosnevad pigmendirakkudest ehk melanotsüütidest. Kui o...
Солярий

Солярий

В 2009 году Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) добавила. в 2004 году, что означает, что его связь с раком была ...
Записаться на прием: