Plastikakirurgia

Pakutavad teenused

Silmalaugude plastika (blepharoplasty) ajalugu ulatub tagasi 10. sajandisse. Tänapäeval on see üks sagedamaid protseduure näo esteetilises kirurgias.

Operatsiooni peamine eesmärk on eemaldada lõtvunud või rippuv nahk – muutus, mis on enamasti seotud vananemisega, kuid võib tekkida igas vanuses. Lõtvunud ülalaud on enamasti vaid kosmeetiline probleem, kuid osadel juhtudel võib piirata ka patsiendi vaatevälja ulatust. Sageli on kaasuvaks probleemiks liigne rasvkoe kogunemine laugude piirkonda. Alalaugude puhul on sagedasemaks probleemiks liigne rasva kogunemine, mis põhjustab turset ja annab näole väsinud ilme.

Enamasti sooritatakse laugude korrigeerivaid operatsioone 35-aastastel ja vanematel patsientidel.

Operatsiooni käik ja taastumine

Ülalaugude korrektsiooni korral eemaldatakse liigne nahk, osaliselt ka silma ringlihast ja rasvkudet lõike kaudu, mis on peidetud lauvolti, nii et arm jääb paistma ainult silma välisnurgas. Alalaugude korrektsiooni korral peidetakse lõige alaripsmete lähedusse, eemaldatakse liigne rasv, nahk ja osaliselt ka lihast. Operatsioon tehakse reeglina lokaalanesteesias ja selle keskus on 1-3 tundi.

Patsient lubatakse koju 2-4 tundi peale operatsiooni. Esimese 24 tunni jooksul on soovitatav kasutada külmakotte operatsioonipiirkonna jahutamiseks ja tursete vähendamiseks. Esimestel päevadel tuleks silmade kaitseks kanda päikseprille. Haavaniidid eemaldatakse 5-7 päeva pärast operatsiooni. Turse ja verevalumid kaovad üldiselt 2 nädalaga, harvem võib vähene kuni mõõdukas turse pikemalt (isegi kuni 6 nädalaks) püsima jääda. 2-3 nädala möödudes võib patsient pöörduda oma tavapärase füüsilise aktiivsuse juurde.

Tulemuslikkus ja riskid

Lõplik operatsiooni tulemus on näha 6 kuu möödudes. Tulemus on enamasti pikaajaline, kestusega kuni 10 aastat.

Raskeid komplikatsioone esineb silmalauguse plastika puhul harva. Võimalikud on verevalumid (vere kogunemine nahaaluskoesse), haavapõletik, reaktsioonid tuimestuseks kasutatavatele ainetele. Ajutiselt on võimalik nägemise hägustumine, silma kuivus ja ärritustunne – mis võivad vajada ka ravi. Võimalik on ka ajutine launaha tundlikkuse muutus ja laugude funktsioonihäire.

Operatsioone teostab dr Indrek Mikomägi.

Eemalehoidvad kõrvad on üks sagedasemaid murekohti pea-kaela piirkonnas, põhjused on sageli pärilikud. Kõrvaplastika (otoplasty) eesmärk on muuta kõrvade asendit nii, et eemalehoidvad kõrvad asetuksid peale lähemale, või muuta kõrvade kuju.

Kõrvade plastilisi operatsioone tehakse ka lapseeas, tüüpiliselt peale 5.-6. eluaastat.

Operatsiooni käik ja taastumine

Kasutusel on erinevad operatsioonimeetodid, sõltuvalt probleemist. Nahalõige paigutatakse kõrvalesta tagaküljele, nii et arm oleks hiljem võimalikult vähemärgatav. Operatsiooni käigus eemaldatakse liigne nahk kõrva tagaküljel ja muudetakse kõrvakõhre kuju. Operatsioon tehakse reeglina lokaalanesteesias ning see kestab 1,5-2 tundi.

Patsient lubatakse koju mõned tunnid peale operatsiooni. Operatsiooni järgselt asetatakse ümber pea rõhkside, mis aitab kõrvad fikseerida uude asendisse ja mis jääb peale üheks nädalaks. Õmblused eemaldatakse 7 päeva pärast. 1 kuu jooksul peale õmbluste eemaldamist tuleb kanda (eelkõige öösiti) peapaela ja vältida kõrvade võimalikku traumat. Kontaktspordialasid on soovitatav vältida veel 2-3 kuu jooksul.

Tulemuslikkus ja riskid

Operatsiooni järgne lõplik paranemine võtab aega kuni 6 kuud. Tulemused on tavaliselt püsivad.

Kõrvalmõjudena võib tekkida operatsioonipiirkonna ajutine tuikamine, valulikkus, tuimus, turse ja punetus. Võimalik on ka verevalumi, haavapõletiku või reaktsiooni tekkimine anesteesiaks kasutatavatele ainetele.

Operatsioone teostab dr Indrek Mikomägi.

Erinevate traumade järel kujunevad armid võivad olla esteetiliseks probleemiks, eelkõige kui häirunud paranemisprotsessi tulemusena on arm keloidne või hüpertroofiline (liigselt vohanud, sageli nahast tumedam) või hüpotroofiline (kokkutõmbunud, sageli nahast heledam). Armi raviks kasutatakse erinevaid meetodeid, sõltuvalt selle vanusest, suurusest, sügavusest, asukohast jm. Liigselt vohanud armi lihtsamad korrigeerimise võimalused on näiteks kortikosteroidi süstid ja laserravi, hüpotroofiliste armide puhul täitesüstid ja lipofilling. Kui lihtsamad meetodid jääksid ebapiisavaks, võib kaaluda vana armi väljalõikamist ja lõikusjärgselt tekkiva uue armi moodustumise toetamist selliselt, et see kujuneks minimaalselt väljapaistev.

Operatsiooni käik ja taastumine

Armi plastika puhul lõigatakse vana arm välja, nihutatakse ja pingutatakse ümbritsevaid kudesid ning suletakse haav kihiti. Operatsioon tehakse reeglina lokaalanesteesias ja selle kestuseks on 1-2 tundi.

Lokaalanesteesias tehtud operatsiooni järel lubatakse patsient koju mõned tunnid pärast operatsiooni, üldanesteesia korral operatsiooni järgsel hommikul. Suuremat füüsilist koormust on soovitatav piirata 2-6 nädala jooksul, armi piirkonda tuleks päikese eest kaitsta vähemalt 3 kuu jooksul.

Tulemuslikkus

Lõplik tulemus kujuneb 6-12 kuu jooksul ning see võib olulisel määral sõltuda armi hooldusest selle kujunemise perioodil. Tulemus on püsiv.

Operatsioone teostab dr Indrek Mikomägi.

Tagasiside

Konsultatsioonile registreerimiseks palun täitke allolev vorm

up