Sulge menüü

Klamüdioos

Klamüdioosi tekitab bakter nimetusega Chlamydia trachomatis. Nagu ka teiste suguhaiguste puhul, levib nakkus vaid otsesel sugulisel kontaktil. Klamüdioosile on iseloomulik haigustunnusteta kulg (inimene on nakatunud, kuid mingeid sümptome ei teki). Haigustunnusteta kulgeb klamüüdia-nakkus ligikaudu 75% nakatunud naistest ja 50% nakatunud meestest.

Klamüdioosi põhilisteks sümptomiteks naistel on valulikkus urineerimisel ja suurenenud voolus tupest. Võib esineda menstruatsiooniväliseid ja vahekorra järgseid veritsusi. Meestel on sümptomiteks kipitus-kihelustunne kusitis ja valulikkus urineerimisel, vahel harva ka eritis kusetorust. Pärasoole nakatumisel võivad kujuneda valulikkus või eritis (ka veritsus) pärasoolest.

Haiguse raviks on antibiootikumid. Haiguse läbipõdemisel immuunsust ei teki ning nakatuda võib korduvalt. Nakatumise eest kaitseb kondoomi korrektne kasutamine! Ravimata juhtudel võib klamüdioos põhjustada kroonilist põletikku suguelundites, kroonilisi kõhuvalusid ning viljatust.

Haiguse läbipõdemisel ei teki immuunsust klamüdioosi suhtes ning nakatuda võib korduvalt.

Kotka Tervisemaja Koroonatest