fbpx
Sulge menüü

Ümberlõikus

Eesnaha ümberlõikus (circumcisio) on ilmselt kõige sagedamini teostatav operatsioon maailmas. Juutidel ja islamiusulistel on ümberlõikus religioosne toiming, mõnedel Aafrika ja Austraalia suguharudel on see suguküpsust tähistavaks rituaaliks. Meditsiinilisteks ümberlõikuse näidustusteks on fimoos (eesnaha kitsenemine, mispuhul ei ole eesnahk üle peenisepea liigutatav) ja parafimoos (peenisepea pitsumine eesnaha rõngas). Samuti teostatakse operatsiooni esteetilistel kaalutlustel.

Operatsiooni käik ja taastumine

Operatsiooni käigus eemaldatakse eesnahk ringjalt ja haav õmmeldakse. Õmbluseks kasutatakse resorbeeruvat ehk isesulanduvat materjali, seetõttu hiljem õmblusi eemaldama ei pea. Operatsioon tehakse reeglina ülsnarkoosis ning see kestab kuni 60 minutit.

Patsient lubatakse koju tavaliselt operatsioonijärgsel õhtul. Operatsioonijärgne valuravi on vajalik 1-2 nädala jooksul. Esmane haavaside tuleb eemaldada operatsioonijärgsel päeval, järgnevaid sidemeid tuleb vahetada 2 korda päevas koos haava eelneva pesemise (leige voolava vee all) ja puhastamisega (antiseptikumiga). Operatsiooni järgselt tekivad haava piirkonnas turse ja verevalumid, mis taanduvad paari nädala jooksul. Sama aja jooksul on soovitatav piirata füüsilist koormust, sportimist. Suguelust tuleb loobuda vähemalt 1,5 kuuks, et vältida haava rebenemist.

Tulemuslikkus

Tulemus on püsiv.

Operatsiooni teostab plastika- ja rekonstruktiivkirurg dr Mart Eller.