fbpx
Sulge menüü

Rindade tõstmine

Rindade tõstmine (mastopexy) on kirurgiline operatsioon, mille eesmärgiks on korrigeerida rindade lõtvus/vajumine. Tegemist on sobiva meetodiga naistele, kes soovivad parandada oma rindade kuju ilma suuruse muutuseta. Operatsiooni võib kombineerida proteeside kasutamisega, kui lisaks soovitakse rindu suurendada.

Rindade vajumine/lõtvus tekib enamasti rinnanäärmekoe mahu vähenemise ja naha ebapiisava kokkutõmbumise tagajärjel, mille põhjusteks võivad olla: õhuke nahk, raseduse ja imetamise järgsed muutused rinnas, kaalumuutused, vanematel patsientidel ka east tingitud nahamuutused ja näärmekoe kõhetumine.

Operatsioonieelne konsultatsioon

Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja patsiendi ootused ja võimalused neid soove teostada. Räägitakse patsiendi tervislikust seisundist ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsioonieelne rinnauuringute (ultraheli või mammograafia) ja vereanalüüsi vajadus selgitatakse iga patsiendi puhul individuaalselt.

Patsiendi läbivaatusel teostatakse rindkere ja rinnanäärmete uuring. Raviloo jaoks tehakse patsiendi rindadest ka fotod. Lõpuks tehakse rindade mõõtmised ning planeeritakse haava (hilisema armi) asukoht. Oluline on rääkida võimalikust hilisemast soovist rasestuda ja imetada, mispuhul tuleb valida piimajuhasid maksimaalselt säilitav operatsioonimeetod.

Operatsiooni käik ja taastumine

Operatsioon teostatakse üldnarkoosis ja see kestab tavaliselt 2-3 tundi. Operatsiooni käigus eemaldatakse liige nahk ja teostatakse rinnanäärmekoe ümberpaigutamine. Enamasti jäetakse operatsioonivälja dreenid. Operatsioone teostame Kotka Erahaiglas.

Enamasti eemaldatakse dreenid ja patsient lubatakse koju operatsioonijärgsel hommikul. Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Operatsioonijärgne valuravi on vajalik esimestel päevadel, kuna koetraumast on tekkinud turse. Haavad on kaetud haavateipidega kuni 2 nädalat, misjärel alustatakse armiraviga. Spetsiaalse tugirinnahoidja kandmine on vajalik 6 nädala jooksul (seejärel veel 4-6 nädala jooksul koormusel), samal ajal vältida tugikaartega (push-up) rinnahoidjate kandmist. Esimestel nädalatel peale operatsiooni on soovitatav vältida rasket füüsilist koormust.

Tulemuslikkus ja riskid

Lõpliku tulemuse väljakujunemine võib aega võtta kuni 6 kuud. Tulemus on pikaajaline.

Vahetult operatsiooni järel võib olla turset, ebamugavustunnet, rinnanibu tundlikkuse muutust, nahaaluseid verevalumeid. Rinna sisese verevalumi tekkimisel võib olla vajalik kordusoperatsioon. Põletikke tekib selle operatsiooni puhul harva, sagedamini võib esineda probleeme haavade paranemise ja sellest tingitud armide laialivenimisega. Sageli tekib rindade mõningane asümmeetria ning kuna vananemine mõjutab rindasid ka peale operatsiooni, võib taastekkida ka lõtvus.

Operatsioone teostab dr Mart Eller, plastika- ja rekonstruktiivkirurg.