fbpx
Sulge menüü

Rindade suurendamine

Rindade suurendamise (breast augmentation) operatsioone hakati teostama juba 19. sajandi lõpul. Tänapäeval on see üks sagedasemaid esteetilisi operatsioone maailmas. Põhjused, miks selline operatsioon valida, on iga naise puhul erinevad – sagedamateks näidustusteks on soov parandada oma rindade kuju, suurust ja sümmeetriat; samuti võimaldab selline operatsioon korrigeerida rindade välimust kaalumuutuste, raseduse ja imetamise järgse rindade taandarengu ning vajumise korral. Rinna rekonstruktsiooni teostatakse eelneva rinna eemaldamise järgselt, näiteks rinnakasvaja tõttu. Rekonstruktsiooni võimalusi on mitmeid, sobivaim meetod sõltub eelnevalt eemaldatud koe mahust (rinna taastamine oma rasvaga, implantaadiga, lihase plastikaga ilma või koos implantaadiga vm). Täielikuks rinna rekonstruktsiooniks võib olla vajalik mitme operatsiooni läbiviimine.

Kui aastaid on otsitud seoseid silikoonimplantaatide ja võimalike nende poolt tekitatud haiguste vahel, siis laialdaste teaduslike uuringutega pole leitud seost silikoonist proteeside ja süsteemsete autoimmuunhaiguste vahel. Samuti ei suurenda silikoonproteeside olemasolu rinnavähki haigestumise riski, kuigi teatud juhtudel võivad proteesid raskendada rinnanäärmete kuvamist mammograafilisel uuringul (röntgenülesvõttel). Silikoonproteesid ei kujuta endast ohtu lootele.

Kaasaegne rinnaproteeside valik võimaldab leida igale patsiendile sobivad. Sagedamini valitud proteesid on firmadelt või nimedega Polytech (www.polytech-health-aesthetics.com), Motiva (www.rinnaimplantaadid.ee), B-Lite (www.b-lite.eu), Nagor (www.nagor.com), Natrelle (www.allergan.com).

Operatsioonieelne konsultatsioon

Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja patsiendi ootused ja võimalused neid soove teostada. Räägitakse patsiendi tervislikust seisundist ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsioonieelne rinnauuringute (ultraheli või mammograafia) ja vereanalüüsi vajadus selgitatakse iga patsiendi puhul individuaalselt.

Patsiendi läbivaatusel teostatakse rindkere ja rinnanäärmete uuring. Raviloo jaoks tehakse patsiendi rindadest ka fotod. Lõpuks tehakse rindade mõõtmised sobivaimate implantaatide valimiseks, samuti planeeritakse haava (hilisema armi) asukoht ja proteesi asetus rinnanäärme suhtes.

Operatsiooni käik ja taastumine

Operatsioon teostatakse üldnarkoosis ja kestab tavaliselt 1 tund. Operatsioone teostame Kotka Erahaiglas.

Patsient lubatakse koju enamasti operatsioonijärgsel hommikul. Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Operatsioonijärgne valuravi on vajalik esimestel päevadel, kuna koetraumast on tekkinud turse, samuti põhjustab valu rinnalihase venitus, kui protees on asetatud lihase alla. Haavad on kaetud haavateipidega kuni 2 nädalat, misjärel alustatakse armiraviga. Spetsiaalse tugirinnahoidja kandmise vajadus on individuaalne, kuid kindlasti pole operatsiooni järgselt soovitatav kanda tugikaartega (push-up) rinnahoidjaid. Operatsiooni järgselt alustatakse ka rindade massaažiga. Esimestel nädalatel peale operatsiooni on tuleb vältida rasket füüsilist koormust.

Tulemuslikkus ja riskid

Lõpliku tulemuse väljakujunemine võib aega võtta kuni 6 kuud. Tulemus on püsiv.

Vahetult pärast operatsiooni on võimalik lõikuspiirkonna turse, ebamugavustunne, rinnanibude tundlikkuse muutused, nahaalused verevalumid. Juhul kui verevalum tekib proteesi ümbrusesse, võib olla vajalik kordusoperatsioon. Hilisemateks võimalikeks probleemideks on põletik, samuti proteeside kapseldumine (proteesi ümbritseva sidekoe kokkutõmbumine) ja sellest tingitud valu ja rinna kuju muutused. Välistatud ei ole implantaadi purunemine või silikooni lekke tekkimine proteesist.

Operatsioone teostab dr Mart Eller, plastika- ja rekonstruktiivkirurg.