fbpx
Sulge menüü

Otsmiku ja kulmude plastika

Kulmude ja otsmiku plastika (browlift/forehead lift) eesmärgiks on taastada kulmude ja otsmiku nooruslikum välimus. Protseduur vähendab ka kortse, mis annavad näole kurja, kurva või väsinud ilme. Sageli teostatakse seda operatsiooni koos näo plastika (facelift) või laugude plastikaga, et taastada näo üldine nooruslikum ilme.

Operatsiooni käik ja taastumine

Klassikalisel meetodil tehakse üks pikk lõige juuksepiiri lähedal (kõrvast kõrvani), mille kaudu tõstetakse otsmikunahk ning eemaldatakse osa lihas- ja nahaalust kudet või tehakse nende kudede ümberpaigutamine. Kulmude tõstmine on võimalik ja oimupiirkonna lõigete kaudu, otsesel meetodil või laugude kaudu. Täpsem meetodi valik sõltub eelkõige patsiendi anatoomiast ja vananemisilmingute iseloomust. Operatsioon tehakse enamasti lokaalanesteesias ning see kestab sõltuvalt meetodist 1-3 tundi.

Patsient on võimalik koju lubada enamasti paar tundi peale operatsiooni. Esmane taastumine kestab 1-2 päeva, tööle on enamasti võimalik naasta nädala- paari jooksul. Aktiivset füüsilist koormust on soovitatav piirata 2-3 nädala jooksul, päikese käes viibimist on soovitav minimaliseerida 2-3 kuu jooksul.

Tulemuslikkus ja riskid

Operatsiooni lõplik tulemus kujuneb 4-6 kuu jooksul. Tulemus kestab aastaid.

Komplikatsioone esineb tavaliselt harva. Harvadel juhtudel on võimalik kulmude liikuvust kontrollivate närvide kahjustus, mille tagajärjeks on võimetus tõsta kulme või kortsutada otsaesist. Võimalik on ajutine tundlikkuse häire lõikusjoone piirkonnas. Klassikalise lõikusmeetodi korral võib tekkida juuste kaotus armi piirkonnas.

Operatsioone teostab dr Mart Eller, plastika- ja rekonstruktiivkirurg.