fbpx
Sulge menüü

Nahaaluse rasvkoe vaakumeemaldus

Nahaaluse rasvkoe eemaldamist (liposuction) hakati teostama 1920ndatel aastatel, protseduuri populaarsus kasvas hüppeliselt 1970ndatel aastatel ning sellest on praeguseks saanud kõige sagedamini teostatav esteetiline operatsioon maailmas. Antud operatsioonimeetod võimaldab parandada keha kuju, eemaldades liigse rasvkoe/rasvaladestused piirkondadest, mis alluvad dieedi ja füüsilise koormuse toimele halvasti. Tavalisteks ravipiirkondadeks on lõug, õlavarred, rinnad, kõht, küljed, puusad, tuharad, reite sise- ja välisküljed, põlvede ja pahkluude piirkond.

Operatsioonieelne konsultatsioon

Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja patsienti enamhäirivad piirkonnad, tema ootused ravi suhtes ning võimalused neid ootusi täita. Räägitakse patsiendi tervislikust seisundist ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsiooni eelselt on oluline stabiliseerida kehakaal.

Patsiendi läbivaatusel hinnatakse naha ja nahaaluse koe seisundit ja liiga ning keha asümmeetria esinemist. Raviloo jaoks tehakse vastavatest piirkondadest ka fotod. Planeeritakse operatsiooni maht ja haavade (hilisemate armide) asukoht.

Operatsiooni käik ja taastumine

Operatsioon teostatakse reeglina üldnarkoosis ja see kestab kuni 3-4 tundi, sõltuvalt opereeritavate piirkondade arvust. Operatsiooni käigus immutatakse esmalt koed spetsiaalse lahusega, mis sisaldab muuhulgas paikseid veresooni ahendavat ja valu vaigistavat ravimit. Klassikaliselt teostatakse rasvaimu 2-6 mm läbimõõduga kanüülide abil, mis on ühendatud vaakumaparaadi külge. Operatsioonid toimuvad Kotka Erahaiglas.

Patsient lubatakse koju mõni tund peale operatsiooni või järgmisel hommikul, olenevalt operatsiooni mahust. Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Operatsioonijärgne valuravi on vajalik esimestel päevadel, kuna koetraumast tekib mõningane turse. Haavad on kaetud haavateipidega kuni 2 nädalat, misjärel alustatakse armiraviga. Opereeritud piirkondades on vajalik kanda survepesu 4-6 nädala jooksul. Esimestel nädalatel peale operatsiooni tuleb vältida rasket füüsilist koormust.

Tulemuslikkus ja riskid

Lõpliku tulemuse väljakujunemine võib aega võtta kuid. Tulemus on pikaajaline.

Vahetult operatsiooni järgselt võib esineda turset, valu, nahatundlikkuse muutusi, nahaaluseid verevalumeid. Sageli võib tekkida asümmeetria poolte vahel ja ebatasasused. Harvem võib tekkida põletik, koevedeliku kogunemine opereeritud piirkonnas, naha pigmenteerumine või lõtvus. Suuremahulise rasvaimu korral on ohuks liigne vedeliku- ja verekaotus.

Operatsioone teostab dr Mart Eller, plastika- ja rekonstruktiivkirurg.