fbpx
Sulge menüü

Mehe rindade vähendamine

Seisundit, mille puhul mehe rinna(näärmelise) koe maht on suurenenud, nimetatakse günekomastiaks. Tegemist on küllaltki sagedase probleemiga mehe eluea jooksul; teatud vanuses loetakse sellist muutust ealiseks ehk mittehaiguslikuks (vastsündinud, puberteediealised noormehed, vanemaealised mehed).

Mehe rindade suurenemist võivad põhjustada erinevad haigused (testiste tuumorid, rasvtõbi, neerude- ja maksa vaegtalitlus, HIV vm krooniline haigus), ravimid (anaboolsed steroidid, mõned mikroobivastased ravimid, mao happesust alandavad ravimid, südame-veresoonkonna ravimid jt) ja muud kasutatavad ained (alkohol, kanep, amfetamiin, heroiin). Sageli jääb günekomastia põhjus teadmata. Enamasti on günekomastia mõlemapoolne, kuid võib esineda ka vaid ühel poolel. Vähem kui aasta kestnud rindade suurenemine taandub sageli iseeneslikult.

Operatsioonieelne konsultatsioon

Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja patsiendi ootused ja võimalused neid soove teostada. Räägitakse patsiendi tervislikust seisundist, kui kaua kaebused on kestnud, milliseid ravimeid/aineid tarvitatakse. Vajadusel planeeritakse täiendavad analüüsid ja uuringud.

Patsiendi läbivaatusel teostatakse rindkere ja rinnanäärmete uuring. Raviloo jaoks tehakse patsiendi rindadest ka fotod. Lõpuks tehakse rindade mõõtmised ning planeeritakse haava (hilisema armi) asukoht.

Operatsiooni käik ja taastumine

Operatsioon toimub üldnarkoosis ja kestab tavaliselt 1-2 tundi. Operatsiooni käigus eemaldatakse liigne kude. Meetoditest on enamkasutatud rasvaimu, vajadusel teostatakse lisaks näärmekoe ja/või nahaliia kirurgiline eemaldamine. Operatsioonid toimuvad Kotka Erahaiglas.

Tavapäraselt lubatakse patsient koju operatsioonijärgsel hommikul. Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Kuna koetraumast tekib mõningane turse, on esimestel operatsioonijärgsetel päevadel vajalik valuravi. Haavad on kaetud haavateipidega kuni 2 nädalat, misjärel alustatakse armiraviga. Survevesti pidev kandmine on vajalik 4-6 nädala jooksul, seejärel koormusel veel lisaks 4-6 nädalat. Esimestel nädalatel peale operatsiooni on soovitatav vältida rasket füüsilist koormust.

Tulemuslikkus ja riskid

Lõpliku tulemuse väljakujunemine võib aega võtta kuid. Tulemus on pikaajaline.

Operatsiooni järgselt võib tekkida pikemaajaline turse lõikuse piirkonnas, ebamugavustunne, rinnanibude tundlikkuse häired, nahaalused verevalumid. Rinnasisese verevalumi tekkimisel võib olla vajalik kordusoperatsioon. Põletikke tekib selle operatsiooni puhul harva, sagedamini võib esineda rindade mõningast asümmeetriat. Võimalik on nahakärbuse tekkimine.

Operatsioone teostab dr Mart Eller, plastika- ja rekonstruktiivkirurg.