fbpx
Sulge menüü

Rindade vähendamine

Rindade vähendamine (mastopexy) on kirurgiline operatsioon, mille eesmärgiks on vähendada rindade mahtu ja korrigeerida kuju. Ebaproportsionaalselt suured rinnad võivad põhjustada selja ja kaela valusid, õlgade deformatsiooni ja kroonilisi peavalusid; samuti võib nahavoltidesse tekkida haudumus ja põletik. Raskendatud on sportimine, samuti sobivate riiete leidmine. Operatsioon on sobiv meetod naistele, kes soovivad parandada oma elukvaliteeti rindade mahu vähendamise ja kuju/välimuse korrigeerimisega.

Operatsioonieelne konsultatsioon

Konsultatsiooni käigus selgitatakse välja patsiendi ootused ja võimalused neid soove teostada. Räägitakse patsiendi tervislikust seisundist ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsioonieelne rinnauuringute (ultraheli või mammograafia) ja vereanalüüsi vajadus selgitatakse iga patsiendi puhul individuaalselt.

Patsiendi läbivaatusel teostatakse rindkere ja rinnanäärmete uuring. Raviloo jaoks tehakse patsiendi rindadest ka fotod. Lõpuks tehakse rindade mõõtmised ning planeeritakse operatsiooni metoodika ja haava (hilisema armi) asukoht. Oluline on rääkida võimalikust hilisemast soovist rasestuda ja imetada, mispuhul tuleb valida piimajuhasid maksimaalselt säilitav operatsioonimeetod.

Operatsiooni käik ja taastumine

Operatsioon teostatakse üldnarkoosis ja see kestab tavaliselt 2-3 tundi. Operatsiooni käigus eemaldatakse liigne kude ja teostatakse rinnanäärmekoe ümberpaigutamine. Enamasti jäetakse operatsioonivälja dreenid. Operatsioone teostame Kotka Erahaiglas.

Enamasti eemaldatakse dreenid ja patsient lubatakse koju operatsioonijärgsel hommikul. Taastumine on iga patsiendi puhul individuaalne. Operatsioonijärgne valuravi on vajalik esimestel päevadel, kuna koetraumast on tekkinud turse. Haavad on kaetud haavateipidega kuni 2 nädalat, misjärel alustatakse armiraviga. Spetsiaalse tugirinnahoidja kandmine on vajalik 6 nädala jooksul (seejärel veel 4-6 nädala jooksul koormusel), samal ajal vältida tugikaartega (push-up) rinnahoidjate kandmist. Esimestel nädalatel peale operatsiooni on soovitatav vältida rasket füüsilist koormust.

Tulemuslikkus ja riskid

Lõpliku tulemuse väljakujunemine võib aega võtta kuni 6 kuud. Tulemus on pikaajaline.

Vahetult operatsiooni järel võib olla turset, ebamugavustunnet, rinnanibu tundlikkuse muutust, nahaaluseid verevalumeid. Rinna sisese verevalumi tekkimisel võib olla vajalik kordusoperatsioon. Põletikke tekib selle operatsiooni puhul harva, sagedamini võib esineda probleeme haavade paranemise ja sellest tingitud armide laialivenimisega. Sageli tekib rindade mõningane asümmeetria. Võimalik on koekärbuse, sh nibuvälja kärbuse tekkimine.

Operatsioone teostab dr Mart Eller, plastika- ja rekonstruktiivkirurg.